Dowiedz się więcej o Tętniaku Mózgu

2

rodzaje tętniaków

3

główne czynniki ryzka

Wzrost ryzyka pęknięcia tętniaka

rośnie wraz ze wzrostem średnicy tętniaka.

35%

tętniaków lokalizuje się na tętnicy łączącej przedniej

Tętniak Mózgu

Co to jest Tętniak?

Tętniak wewnątrzczaszkowy to miejscowe uwypuklenie tętnicy mózgu z poszerzeniem jej światła.

Tętniak powstaje w momencie, kiedy jedna z warstw budujących ścianę danej tętnicy mózgu jest osłabiona. Przepływająca przez nią krew powoduje w tym miejscu powiększające się “wybrzuszenie”, które z biegiem czasu może pęknąć.

Wyróżniamy dwa rodzaje tętniaków – workowate oraz wrzecionowate. Tętniaki workowate stanowią ok. 80% wszystkich tętniaków mózgu i lokalizują się głównie w miejscu rozwidlenia tętnic. Tętniaki wrzecionowate lokalizują się głównie na tętnicy podstawnej oraz środkowej mózgu.

Niepęknięte tętniaki wewnątrzczaszkowe u większości pacjentów nie dają żadnych objawów. Jednakże, w zależności od umiejscowienia tętniaka i jego wielkości, może uciskać okoliczne struktury. W takiej sytuacji mogą pojawić się objawy, np. m.in. ból głowy, opadanie powieki, zaburzenia widzenia.

Najczęściej tętniaki lokalizują się na tętnicy łączącej przedniej (ok 35%) i występują głównie u kobiet.

Tętniaki powstają głównie u pacjentów, którzy palą papierosy, chorują na nadciśnienie tętnicze, są w średnim wieku (ok 50 roku życia). Czynniki genetyczne również odgrywają istotną rolę w powstawaniu tętniaka, tak samo jak wady wrodzone budowy ściany tętnicy mózgu czy stany zapalne w ścianach naczyń. Ryzyko wystąpienia tętniaka jest wyższe u kobiet. Tętniaki wewnątrzczaszkowe częściej pojawiają się u pacjentów, u których w rodzinie występowało krwawienie podpajęczynówkowe.

Co się dzieje jak tętniak pęknie?

Ryzyko pęknięcia tętniaka jest rośnie wraz ze wzrostem średnicy tętniaka.

Pęknięcie tętniaka wewnątrzczaszkowego powoduje głównie krwawienie do przestrzeni podpajęczynówkowej. Jest to przestrzeń między blaszką opony pajęczej, a oponą miękką, które otaczają mózgowie i rdzeń kręgowy. Przestrzeń podpajęczynówkowa jest wypełniona płynem mózgowo rdzeniowym.

Pęknięcie tętniaka wewnątrzczaszkowego jest najczęstszą nieurazową przyczyną krwawienia podpajęczynówkowego (ok. 80%). Jest to stan zagrożenia życia.

Objawami towarzyszącymi pękniętemu tętniakowi są:

  • bardzo silny ból głowy – opisywany często jako “najsilniejszy ból głowy w życiu” mogący promieniować do karku, szyi i gałki ocznej,
  • nudności, wymioty, sztywność karku, światłowstręt oraz utrata przytomności.

Przy masywnym krwawieniu dochodzi również do zaburzeń świadomości, śpiączki, a nawet zgonu (nawet ok 50% pacjentów).

Jakie są powikłania krwawienia podpajęczynówkowego?

Przebyte krwawienie podpajęczynówkowe stanowi ryzyko ponownego krwotoku, które najczęściej występuje w pierwszej dobie po krwawieniu (ok. 4%). Krwawienie podpajęczynówkowe może doprowadzić do bezpośredniego uszkodzenia mózgu, skurczu naczyń mózgowych oraz udaru niedokrwiennego.

U ok 25% pacjentów po krwawieniu występuje wodogłowie (zwiększenie objętości płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu). To w konsekwencji prowadzi do zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego i pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. W przypadku wystąpienia wodogłowia mogą pojawić się zaburzenia pamięci, zaburzenia równowagi, problemy z koordynacją ruchów, nadmierna senność oraz zaburzenia pamięci.

Sesja informacyjna o tętniaku mózgu - Dr n. med. Katarzyna Stanisławska

Quiz

Sprawdź Swoją Wiedzę

Rodzaje

Ile rodzajów tętniaków rozróżniamy

2 rodzaje: workowate oraz wrzecionowate

Wyróżniamy dwa rodzaje tętniaków – workowate oraz wrzecionowate. Tętniaki workowate stanowią ok. 80% wszystkich tętniaków mózgu i lokalizują się głównie w miejscu rozwidlenia tętnic. Tętniaki wrzecionowate lokalizują się głównie na tętnicy podstawnej oraz środkowej mózgu.

Ryzyko

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia tętniaka?

Palenie papierosów, nadciśnienie oraz wiek

Tętniaki powstają głównie u pacjentów, którzy palą papierosy, chorują na nadciśnienie tętnicze, są w średnim wieku (ok 50 roku życia). Występowanie tętniaka mózgu w rodzinie jest dodatkowym czynnikiem ryzyka.