Metody wykrywania tętniaka mózgu

3

główne metody wykrywania

2

metody pozwalają na diagnostykę ambulatoryjną

Skierowanie

na badanie lub do szpitala jest zawsze potrzebne

Metody Wykrywania

Wykrywanie tętniaków – diagnostyka obrazowa.

W większości przypadków tętniak mózgu może nie dawać żadnych objawów aż do momentu pęknięcia. Z tego względu często jest wykrywany przypadkowo podczas wykonywania badań i diagnozowania innych chorób. Standardowo do uwidocznienia tętniaka wykorzystuje się trzy badania obrazowe:

  • cyfrową angiografię subtrakcyjną (DSA – digital substracion angiography),
  • angiografię w tomografii komputerowej (angio-TK),
  • angiografię w rezonansie magnetycznym (angio-MR).

DSA

Badanie DSA wykonuje się w specjalnie do tego przeznaczonej pracowni angiograficznej. Pacjent zostaje znieczulony w miejscu nakłucia tętnicy (udowej, promieniowej lub ramiennej). Do naczynia wprowadza się cewnik (bardzo cienką rurkę), przez który podaje się kontrast (środek cieniujący). Następnie wykonuje się zdjęcia rentgenowskie (RTG), które ulegają obróbce cyfrowej. Dzięki temu widoczne są wyłącznie badane naczynia, bez kości czy narządów. 

Największymi zaletami badania DSA jest wysoka jakość obrazu oraz mała ilość podawanego środka kontrastującego. Jest to badanie inwazyjne i wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań –  powikłania najczęściej dotyczą miejsca nakłucia tętnicy (krwiak, tętniak rzekomy, przedłużające się krwawienie), ale również może dojść do powikłań takich jak uszkodzenie tętnicy szyjnej lub kręgowej, rozwarstwienie tętnicy, udar niedokrwienny mózgu i inne. Z uwagi na wysoką czułość badanie DSA jest badaniem rozstrzygającym, jeśli są wątpliwości w badaniach nieinwazyjnych (angioKT, angioMR). Badanie DSA jest wykonywane każdorazowo przed zabiegiem embolizacji tętniaka oraz tuż po zabiegu. 

Aby wykonać badanie DSA pacjent przyjmowany jest do szpitala. Przed badaniem z uwagi na używany kontrast wykonuje się badania krwi – poziom kreatyniny, GFR, THS (u pacjentów chorujących na choroby tarczycy). Z uwagi na promieniowanie jonizujące należy wykluczyć  ewentualną ciążę wykonując przed badaniem DSA test ciążowy (poziom beta-HCG we krwi). Podczas badania pacjent powinien być na czczo.

Angio-TK

Badanie angio-TK zawsze wykonuje się po podaniu dożylnie przez wenflon (umieszczony w zgięciu łokciowym ręki) kontrastu przy użyciu strzykawki automatycznej, co znacząco obniża ryzyko powikłań. Podany kontrast wypełnia badane tętnice i żyły, dzięki czemu są one  wyraźnie widoczne. Następnie tomograf skanuje głowę pacjenta w fazie tętniczej. Uzyskane zdjęcia są poddawane rekonstrukcji i tworzą modele dwu- i trójwymiarowe. Badanie wykonuje się ambulatoryjnie, po badaniu pacjent może wrócić do domu. Przed podaniem kontrastu powinno się wykonać badania krwi – poziom kreatyniny, GFR, TSH (u pacjentów chorujących na choroby tarczycy). 

U pacjentek w wieku reprodukcyjnym wykonuje się przed badaniem test ciążowy, z uwagi na zastosowanie promieniowania jonizującego. Podczas badania pacjent powinien być na czczo. Duże znaczenie dla jakości badania ma aparat (tomograf komputerowy), na którym zostanie ono wykonane. Optymalnie by było wykonane na aparacie minimum 64-rzędowym (lub wyższym), na cienkich warstwach (grubości 0,625 mm). Wybranie pracowni tomografii komputerowej, posiadającej aparat o
wysokim standardzie zapewni badanie o wysokiej wartości diagnostycznej.

Badanie angio-KT jest dedykowaną formą diagnostyki i kontroli po leczeniu u pacjentów, u których istnieją przeciwwskazania do badania MR. Przy okazji badania angio-KT warto wspomnieć o badaniu KT głowy bez kontrastu, które jest wykonywanie każdorazowo u pacjenta z podejrzeniem krwawienia wewnątrzczaszkowego. Takie badanie wykaże obecność krwi, ale nie pokaże tętniaka. Aby zobrazować tętnice i ewentualne wady naczyniowe wewnątrzczaszkowo konieczne jest podanie kontrastu dożylnie.

Angio-MR

Badanie angio-MR różni się od poprzednich badań tym, że nie opiera się na  promieniowaniu rentgenowskim i standardowo nie wymaga użycia środka  kontrastującego. Środek  kontrastowy podaje się  dożylnie, jeśli w badaniu angio-MR bez podania kontrastu są wątpliwości diagnostyczne; o konieczności podania kontrastu (dożylnie) decyduje lekarz radiolog prowadzący badanie.

Do badania wykorzystuje się pole magnetyczne i fale radiowe, nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. Badanie trwa dłużej niż angio-TK lub DSA, jest nieinwazyjne, wykonywane ambulatoryjnie, nie wymaga przyjęcia do szpitala. 

Badanie angioMR jest optymalną metodą diagnostyczną, ale  przede wszystkim zalecaną formą kontroli pacjentów po leczeniu wewnątrznaczyniowym. Stanowi też świetną alternatywę, np. dla osób uczulonych na środki kontrastowe podawane w tomografii. W przypadku badania rezonansu magnetycznego również istotny jest wybór pracowni radiologicznej oraz samego aparatu – badanie angioMR tętnic wewnątrzczaszkowych powinno być wykonane na aparacie minimum 1,5 Tesla, optymalnie 3,0 Tesla. Badanie angio-MR nie wymaga specjalnego przygotowania.

Badania obrazowe tętnic mózgowych - czym się różnią? Dr n. med. Natalia Majewska

Twój Plan

Jak przygotować się do badania?

Bardzo ważne aby przed badaniem przygotować i zabrać ze sobą swoje  poprzednie badania (wraz z płytami, jeśli są dostępne).  

Warto lekarzowi opisującemu badanie udostępnić również np. wypis ze szpitala wraz z opisem zabiegu embolizacji/klipsowania tętniaka.

Pełny dostęp do dokumentacji pacjenta, pozwoli na precyzyjną ocenę aktualnych obrazów i wyników leczenia lub umożliwi porównanie z poprzednimi badaniami.

Porównianie badań

Badanie DSA angioKT angioMR
Przyjęcie do szpitala
koniecznie
można ambulatoryjnie
można ambulatoryjnie
Konieczność kontrastu
zawsze
zawsze
nie jest konieczne
Typ kontrastu
dotętniczo
dożylnie
dożylnie (jeśli jest konieczny)
Po embolizacji tętniaka
można
można
można
Po klipsowaniu tętniaka
można
można
zależy od zastosowanego klipsa
Skierowanie
do szpitala
koniecznie
koniecznie

Quiz

Sprawdź Swoją Wiedzę

typy badań

Jakie badania pozwalają na wykrycie tętniaka mózgu?

Obecnie stosowane są 3 rodzaje badań:

1) cyfrowa angiografia subtrakcyjna (DSA – digital subtraction angiography), 2) angiografia w tomografii komputerowej (angio-TK), 3) angiografia w rezonansie magnetycznym (angio-MR).

Przygotowanie

Jak przygotować się do badania?

Skompletuj dokumentację

Przygotuj poprzednią dokumentację, wypisy ze szpitala, płyty z obrazami i opisy.