Tętniak mózgu jest to wrodzone lub nabyte rozszerzenie naczynia krwionośnego w mózgu. Tętniaki mogą wynikać z osłabienia ściany naczynia krwionośnego, co powoduje powstanie tkanek podobnych do worka, które mogą się rozszerzać i pękać.
Udar mózgu jest to nagłe wystąpienie zakłócenia przepływu krwi w mózgu. Może mieć różne podłoże, ale najczęściej wynika z niedokrwienia (udar niedokrwienny) spowodowanego zatkanym naczyniem krwionośnym lub z krwawienia (udar krwotoczny) wynikającego z pęknięcia naczynia krwionośnego.
Udar niedokrwienny występuje, gdy krwawienie do pewnej części mózgu jest ograniczone lub całkowicie zablokowane, co prowadzi do niedokrwienia (braku dopływu krwi) i niedotlenienia neuronów, co powoduje ich śmierci.
Udar krwotoczny, inaczej nazywany udarem krwotocznym, to stan medyczny, który występuje, gdy dochodzi do nagłego wycieku krwi do mózgu z uszkodzonego naczynia krwionośnego.
Tętniak mózgu często nie wywołuje żadnych objawów do czasu, gdy nie pęknie lub nie uciska na sąsiednie struktury mózgu. W takiej sytuacji może wystąpić silny, nagły ból głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości i inne objawy neurologiczne.
Objawy udaru mózgu zależą od rodzaju udaru. W przypadku udaru niedokrwiennego, może wystąpić utrata czucia, słabości lub paraliż w jednej połowie ciała, problemy z mówieniem i widzeniem, zawroty głowy itp. W przypadku udaru krwotocznego, występują objawy podobne do tętniaka mózgu, ale nie są one związane z obecnością rozszerzonego naczynia, tylko z krwawieniem wewnątrz mózgu. Typowe objawy to nagłe, silne bóle głowy, wymioty i nudności, zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy, osłabienie lub paraliż po jednej stronie ciała i zawroty głowy i utrata równowagi.
Tętniak mózgu najczęściej jest wynikiem wrodzonego stanu naczyniowego lub może rozwijać się na skutek urazu, infekcji, nadciśnienia tętniczego lub chorób tkanki łącznej. Często tętniaki mózgu powstają z powodu osłabienia i uszkodzenia ściany tętnicy. To osłabienie może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak wrodzone wady naczyniowe, urazy głowy, infekcje, przewlekłe nadciśnienie tętnicze, choroby zapalne naczyń (takie jak zapalenie naczyń), czy nawet zwyrodnienie ściany naczynia związane z wiekiem. Nie wszystkie tętniaki mózgu powstają z tych samych przyczyn, a w niektórych przypadkach przyczyna może pozostać nieznana
Udar mózgu może mieć różne przyczyny, takie jak zakrzepica żył mózgowych, miażdżyca, arytmia i inne choroby serca, uraz głowy, narkotyki, infekcje lub guzy mózgu. Głównym czynnikiem prowadzącym do udaru niedokrwiennego jest powstawanie skrzepów krwi (zakrzepy) w naczyniach mózgowych, które mogą powstać w wyniku miażdżycy, migotania przedsionków lub innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Przyczynami udaru krwotocznego mogą być osłabienie naczyń krwionośnych, wrodzone wady naczyń, nadciśnienie tętnicze, urazy głowy, a także stosowanie niektórych leków, takich jak leki przeciwkrzepliwe.
Tętniak może pęknąć, powodując krwawienie do przestrzeni wewnątrzczaszkowej, co stanowi zagrożenie życia.
Udary mogą być zagrożeniem życia, szczególnie jeśli nie zostaną natychmiastowo rozpoznane i leczone.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów neurologicznych, w tym silnego bólu głowy, zaburzeń świadomości, utraty czucia, problemów z mową czy widzeniem, należy jak najszybciej skontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub udać się do najbliższego szpitala, aby przeprowadzić dokładne badanie i ewentualnie podjąć odpowiednie leczenie.
Polsko-Amerykańska Fundacja „Nie Pękaj – Be Strong”
Ul. Grzybowska 80/82 lok. 700
00-844 Warszawa
NIP 5272993147